Powiat Nowodworski

Treść Strony

UTONIĘCIA

W Polsce, każdego roku tonie około 1000 osób. Analiza przyczyn utonięć wskazuje, że w większości przypadków można było im zapobiec. Toną przeważnie ci, którzy na skutek lekkomyślności i brawury ignorują podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Zasady bezpieczeństwa:

 1. Kąpiel i nauka pływania odbywać się powinna w miejscach sprawdzonych i wytyczonych. Granice kąpieliska powinny być oznaczone bojami, sznurem, czy pomostem.
 2. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach rozpoznanych i dozwolonych.
 3. Nie wolno się kąpać bezpośrednio pojedzeniu , lub gdy jest się zgrzanym czy zmęczonym. Wiele osób nieprzestrzeganie tego zakazu przepłaciło życiem.
 4. Brak dyscypliny, lekkomyślność i wszelkiego rodzaju niestosowne żarty w wodzie mogą się skończyć tragicznie.
 5. Skoki do nieznanej wody są niebezpieczne. Na dnie mogą być głazy, wbite pale. Skoki na głowę są zawsze karygodne. Były niejednokrotnie przyczyną wypadków i kalectwa na całe życie. Należy pamiętać, że głębokość wody w rzekach może ulec zmianie nawet w ciągu dnia.
 6. Korzystaj z plaż i kąpielisk strzeżonych - unikaj niestrzeżonych.
 7. Na kąpieliskach strzeżonych wykonuj polecenia ratownika i stosuj jego zalecenia.
 8. Wysyłając dziecko na kolonię, obóz spytaj się kierownika(kolonii, obozu), w jaki sposób rozwiązano sprawę bezpieczeństwa w czasie kąpieli.
 9. W czasie korzystania przez dzieci, młodzież z kąpieliska - wychowawców powinien obowiązywać stan pogotowia.
 10. Na plażach i kąpieliskach ogólnych powinny być wydzielone specjalne miejsca do nauki pływania.
 11. Nie wolno wchodzić i skakać do wody głębokiej, jeśli nie umie się dobrze pływać.
 12. Nie wolno pływać samotnie wpław, na dużą odległość bez zabezpieczenia(łódź, kajak, dobrze pływający kolega).
 13. W czasie pływania należy unikać podpływania do miejsc niebezpiecznych(statki, barki, łodzie motorowe, skutery wodne).
 14. Nie należy się bać kurczu mięśniowego w wodzie. W czasie tej dolegliwości należy zachować spokój; ułożyć się na wznak i nie wykonywać intensywnych ruchów. Gdy ból minie natychmiast powinno się zawrócić do brzegu.
 15. Chorzy na serce nie powinny pływać bez uprzedniego zasięgnięcia porady u lekarza. Pływanie obciąża zarówno układ krążenia, jak i oddychania. Dlatego też nie zaleca się uprawiać osobom ze zmianami chorobowymi w płucach. W szczególności powinny wystrzegać się pływania chorzy na astmę, gruźlicę, zapalenie oskrzeli, i rozedmę płuc. Poza chorobami układu krążenia i oddechowego, lekarze nie radzą korzystać z kąpieli w przypadku chorób skóry, oczu, uszu, gardła i nerek.

TY TEŻ MOŻESZ POMÓC TONĄCEMU

Poza utonięciami w ścisłym tego słowa znaczeniu, zdarzają się w wodzie w czasie kąpieli przypadki nagłej śmierci. Główną ich przyczyną mogą być:

 • choroby serca,
 • schorzenia uszu,
 • nieostrożny skok do wody,
 • przegrzanie, zmęczenie organizmu bezpośrednio przed kąpielą
 1. Tonącemu zawsze należy udzielić pomocy, ale w granicach możliwości ratującego. Udzielenie pomocy na głębi, gdy się samemu nie umie dobrze pływać i nie zna się chwytów ratowniczych, może skończyć się tragicznie dla obu stron.
 2. Niosąc pomoc nigdy nie wskakuj do wody bez zabezpieczenia:
  płynąc do wzywającego pomocy ubezpiecz się linką tak, by w razie zagrożenia mógł ktoś pomóc tobie, ciągnąć za linkę.
 3. Do ratowania wykorzystaj: koło ratunkowe, materac, kapok lub podaj gałąź, deskę.
 4. W przypadku, gdy tonący znajduje się blisko brzegu, pomocy można udzielić tworząc tzw. łańcuszek - kilka lub kilkanaście osób ustawionych w linii prostej trzyma się za ręce. Ratujący ustawiają się w kolejności od niepływających/stojących na lądzie), do pływających ( znajdujących się w wodzie). Ratujący chwyta tonącego, po czym ciągną go w kierunku brzegu.
 5. Pomoc tonącemu z wykorzystaniem łodzi, kajaka:
  -    jeżeli tonący jest przytomny należy rzucić koło ratunkowe, kamizelkę lub podać wiosło czy inny przedmiot tak, aby znalazł się w zasięgu jego ręki.
  -    po dopłynięciu do tonącego, chwyta się on rufy ( w żadnym wypadku burty) i wciąga się go na pokład lub holuje do brzegu.
  Pomyślne zakończenie akcji kończy się wyniesieniem osoby ratowanej na brzeg.
  Do chwili przyjazdu lekarza pomóc może umiejętne udzielenie pierwszej pomocy.
  O całkowitym powodzeniu można powiedzieć wówczas, gdy poszkodowany odzyska przytomność.
 6. Pomoc tonącemu przy urazie kręgosłupa:
  -    poszkodowanego trzymać płasko na powierzchni wody,
  -    przy użyciu koców, desek wynieść na brzeg,
  -    dopilnować, aby poszkodowany nie wykonywał żadnych ruchów,

W razie zagrożenia życia lub zdrowia uratowanego, należy wezwać lekarza !

« wstecz

[obiekt mapy] Mapa dojazdowa

Stopka Kontakt

Starostwo Powiatowe
w Nowym Dworze Gdańskim

QJX2DEmFsU9npbv+9vWPaZ5xuWizOHTxXeVs1RVlg0Io5rDAXM+dUUej1hXXVYMmCO9SPAABwcQ53vBZAzAAAAAElFTkSuQmCC  ul. gen. Władysława Sikorskiego 23,
 82-100 Nowy Dwór Gdański
VrfL9OzNMzxVzNaR+VzFg0+yz6ZPmAsrXUTuju9RbcAMdnGD57xAGdUWur9Pk2fJBdWGOHrQilo8YRNL2P8SYAAQt0rkmxW7ngAAAABJRU5ErkJggg==  tel. 48 55 247 36 71,
 fax 48 55 247 36 70