Powiat Nowodworski

Treść Strony

DOŻYNKI POWIATOWO GMINNE 2023

W sobotę 16 września w Sztutowie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne zorganizowane wspólnie przez Powiat Nowodworski Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim oraz Gmina Sztutowo. Obchody rozpoczęły się dziękczynną mszą św., po której zebrani goście wspólnie udali się na Przystań nad Wisłą Królewiecką gdzie Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński oraz Starosta Nowodworski Jacek Gross uroczyście rozpoczęli obchody święta plonów. Gospodarze przywitali zgromadzonych uczestników, przede wszystkim rolników, zaproszonych gości, a wśród nich posłów i senatorów, którzy również zabrali głos by podziękować wszystkim rolnikom za trud ich pracy. Głos zabrał również Pan Andrzej Sobociński - Radny i Członek Zarządu Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim oraz Członek Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej. Nieodzownym elementem dożynek był oczywiście konkurs wieńców dożynkowych. 11 dzieł pracy rąk ludzkich przystąpiło do konkursu na najpiękniejszy wieniec. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: gminnej i powiatowej. Jury z ramienia powiatowego przyznało:
 
I miejsce sołectwu Kmiecin,
II miejsce sołectwu Orliniec,
III miejsce sołectwu Nowa Kościelnica.
 
Wyróżnienie zdobyło sołectwo Groszkowo. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczyli Starosta Jacek Gross wraz z Wicestarostą Barbara Ogrodowska. Wśród wieńców przygotowanych z terenu Gminy Sztutowo nagrodę przyznano sołectwu Sztutowo. Z okazji Święta Plonów, od wielu lat kultywowana jest tradycja nagradzania najlepszych w rolników. Nagrody przyznano rolnikom zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym.
 
Wśród wyróżnionych rolników na terenie powiatu nowodworskiego znaleźli się:
1. Pan Jan Anusiak,
2. Pan Bernardus Van de Westeringh,
3. Pan Mariusz Rutkowski,
4. Pan Józef Rybicki.
 
Z terenu Gminy Sztutowo wyróżniono:
1. Pan Eugeniusz Hrycyna z Płoniny,
2. Pan Krzysztof Kiciński z Kątów Rybackich,
3. Pan Marek Miernikiewicz ze Sztutowa,
4. Państwo Małgorzata i Kazimierz Nowak z Łaszki,
5. Pan Michał Burczy z Kobylej Kępy,
6. Państwo Krystyna i Jerzy Siemieńczuk Gospodarstwo Rolne "Wiszka" w Grochowie Pierwszym.
 
Kolejną częścią uroczystości był program artystyczny, w którym obejrzeliśmy występy w wykonaniu: Nikodema Stasiorowskiego, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie, grupy Rest-Art Żuławska Grupa Miłośników Relatywizowania Muzykalności z udziałem Tomasza Stroynowskiego, którzy biesiadowali wśród publiczności, zespołu Diamenty z Panem Andrzejem Kurpiewskim. Ponadto, na scenie wystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Gdańskim prowadzeni przez Pana Tomasza Stroynowskiego oraz podopieczni Studio Artystyczne Marty Kozakiewicz. Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło akcentów kulinarnych, można było skosztować tradycyjnego jadła, m.in.: dzika (ufundowanego przez Powiat Nowodworski), zupy dyniowej i grochówki, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, swojskiej wędliny, ryb, przepysznych słodkich wypieków oraz urodzinowego tortu z okazji 78 urodzin Gminy Sztutowo. W programie nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych: dmuchańców, waty cukrowej i popcornu. Część koncertową otworzył występ Marcinaa Siegieńczuka, który rozbawił publiczność. Następnie na scenie pojawił się zespół Luka Rosi, porywając publiczność do wspólnej zabawy. Wydarzenie zakończyła o północy dyskoteka pod gwizdami z DJ ARO. Całe wydarzenie poprowadziła Pani Marta Kozakiewicz.
 
Serdecznie dziękujemy sponsorom. Wsparcia udzielili:• Sklep Ogrodniczy Wiosna prowadzony przez Pana Wojciecha Szczerbę z Piaskowca• Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie z siedzibą w MalborkuPrimagran Sp. z o.o. z Żuławek• Stowarzyszenie LGR - Rybacka Brać Mierzei z Nowego Dworu Gdańskiego• Agro-Pool-Prima Sp. z o.o. z Kmiecina• Przedsiębiorstwo Komunalne "Mierzeja" Sp. z o.o.• Hydromechanika Sp. z o.o. Sp. k. z Piaskowca• Żuławski Bank Spółdzielczy w Nowym Dworze Gdańskim• Stowarzyszenie Żuławy z Nowego Dworu Gdańskiego• Bank Spółdzielczy w Stegnie• Gospodarstwo Rolne „Wiszka” w Grochowie Pierwszym• Maluta w Nowym Dworze Gdańskim• Centralny Wodociąg Żuławski Sp. z o.o.• Firma Handlowo-Usługowa Ceres• Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Stegnie• Brzeski Nieruchomości Sp. z o.o. Bursztynowo Ośrodek Wczasowy• SZTUTOZZERIA w Sztutowie• Ośrodek Wczasowy „Baron”• Przedsiębiorstwo Komunalne „Mierzeja” w Stegnie• Ośrodek wczasowo-kolonijny ALGA w Sztutowie• Cukiernia „u Wołka”.
 
Serdeczne podziękowania dla:
 
Optylux Anna Kotarak,
Pana Józefa Rybickiego,
Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim,
SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim,
Studio Artystyczne Marty Kozakiewicz,
Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Gdańskim,
za wsparcie i życzliwość podczas tegorocznych dożynek.
 
Fotorelacja pod linkiem:
 

« wstecz

[obiekt mapy] Mapa dojazdowa

Stopka Kontakt

Starostwo Powiatowe
w Nowym Dworze Gdańskim

QJX2DEmFsU9npbv+9vWPaZ5xuWizOHTxXeVs1RVlg0Io5rDAXM+dUUej1hXXVYMmCO9SPAABwcQ53vBZAzAAAAAElFTkSuQmCC  ul. gen. Władysława Sikorskiego 23,
 82-100 Nowy Dwór Gdański
VrfL9OzNMzxVzNaR+VzFg0+yz6ZPmAsrXUTuju9RbcAMdnGD57xAGdUWur9Pk2fJBdWGOHrQilo8YRNL2P8SYAAQt0rkmxW7ngAAAABJRU5ErkJggg==  tel. 48 55 247 36 71,
 fax 48 55 247 36 70