Powiat Nowodworski

Treść Strony

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim brali udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia  Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypadała wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 r. ONZ przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala młodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się nasza Placówka. W ramach tego dnia przeprowadzono lekcje przybliżające dzieciom ich prawa. Zorganizowana została także wystawa prac, wykonanych przez uczniów podczas wcześniejszych zajęć – były to, rysunki i plakaty obrazujące prawa dziecka. Całość działań uwieńczył uroczysty apel.

Uczniowie, pracownicy Placówki ubrani na niebiesko – w barwach UNICEFU – zebrali się, aby solidaryzować się ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W trakcie apelu koordynator akcji, Pani Iwona Zaborowska, przybliżyła zebranym uczniom idee działania UNICEFU. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki wykonali wcześniej kontur swoich dłoni ze swoim imieniem, który przyczepili na tablicy wystawowej wśród praw dziecka.  Na koniec wykonano wspólne zdjęcie na tle przygotowanej wystawy.

Koordynator akcji – mgr Iwona Zaborowska

 • 1.jpg
 • 10.jpg
 • 2.jpg
 • 20191120_121152.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg

« wstecz

[obiekt mapy] Mapa dojazdowa

Stopka Kontakt

Starostwo Powiatowe
w Nowym Dworze Gdańskim

QJX2DEmFsU9npbv+9vWPaZ5xuWizOHTxXeVs1RVlg0Io5rDAXM+dUUej1hXXVYMmCO9SPAABwcQ53vBZAzAAAAAElFTkSuQmCC  ul. gen. Władysława Sikorskiego 23,
 82-100 Nowy Dwór Gdański
VrfL9OzNMzxVzNaR+VzFg0+yz6ZPmAsrXUTuju9RbcAMdnGD57xAGdUWur9Pk2fJBdWGOHrQilo8YRNL2P8SYAAQt0rkmxW7ngAAAABJRU5ErkJggg==  tel. 48 55 247 36 71,
 fax 48 55 247 36 70