Powiat Nowodworski

Treść Strony

SPOTKANIE Z MINISTREM SMOLIŃSKIM W KĄTACH RYBACKICH W SPRAWIE PRZEKOPU PRZEZ MIERZEJĘ

O konieczności modernizacji lokalnych dróg przy okazji budowy przekopu Mierzei Wiślanej mówili przedstawiciele Powiatu Nowodworskiego w czasie programu telewizyjnego, realizowanego w porcie w Kątach Rybackich. Wiceminister resortu infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński był gościem programu TVP 3 „Głos Regionów”, który realizowany był na żywo z portu w Kątach Rybackich. Tematem debaty był planowany przekop Mierzei Wiślanej. W spotkaniu udział wzięli Wiceminister Infrastruktury Kazimierz Smoliński, przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni, samorządów i Powiatu Nowodworskiego Starosta Nowodworski Zbigniew Ptak i Członek Zarządu Powiatu dr Zbigniew Bojkowski.

Omawiano kwestię kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną między Zalewem a Zatoka Gdańską mającego powstać w miejscowości Nowy Świat (między Skowronkami a Przebrnem) w gminie Sztutowo. Nowe połączenia drogowe, budowa infrastruktury wokół realizowanej inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, rozwój i ożywienie Mierzei-to tylko niektóre zagadnienia związane z budową, na jakie liczą przychylni budowie mieszkańcy. Natomiast przedstawicieli Powiatu Nowodworskiego pana Starostę Nowodworskiego Zbigniewa Ptaka martwi najbardziej występujący problem z dostępnością na Mierzeję Wiślaną do samej inwestycji w trakcie jej realizacji. Głównym problemem jest zbyt mała przepustowość dróg prowadzących na Mierzeję i wzdłuż samej Mierzei Wiślanej. Pan Starosta podkreśla, że lokalne drogi muszą być zmodernizowane przed budową przekopu Mierzei. Jego zdaniem transport ciężkiego sprzętu i materiałów na plac budowy kanału doprowadziłby do dewastacji lokalnych dróg. Inwestor w odpowiedzi zapewnia, że nie należy się obawiać czasu budowy, ponieważ większość towarów potrzebnych do tej inwestycji będzie transportowane droga morską,  droga będzie przejezdna i że po zakończeniu inwestycji zostanie zmodernizowana.

 Jedyną możliwą drogą transportu materiałów do planowanej inwestycji jest droga nr 501 Stróża-Mikoszewo z 60- tonowym mostem w Drewnicy oraz droga wojewódzka nr 502. Przy czym ta druga 502 nie spełnia wymogów, ponieważ  na trasie znajdują się 2 zabytkowe mosty zwodzone w Rybinie oraz posiada ograniczenia tonażowe do 10 ton/oś.

 Na dzisiejszym spotkaniu Wiceminister Infrastruktury Kazimierz Smoliński obiecał wziąć pod uwagę obawy Starosty Nowodworskiego związane z możliwą degradacją dróg powiatowych i przedstawienie tych problemów inwestorowi. Zostaną one przedstawione na spotkaniu najprawdopodobniej w grudniu, podczas spotkania w Urzędzie Morskim w Gdyni.

  • autor: Edyta Kozakiewicz
  • przekop przez mierzeję, zalew wiślany przekop, kazimierz...
  • przekop przez mierzeję, zalew wiślany przekop, kazimierz...
  • przekop przez mierzeję, zalew wiślany przekop, kazimierz...

« wstecz

[obiekt mapy] Mapa dojazdowa

Stopka Kontakt

Starostwo Powiatowe
w Nowym Dworze Gdańskim

QJX2DEmFsU9npbv+9vWPaZ5xuWizOHTxXeVs1RVlg0Io5rDAXM+dUUej1hXXVYMmCO9SPAABwcQ53vBZAzAAAAAElFTkSuQmCC  ul. gen. Władysława Sikorskiego 23,
 82-100 Nowy Dwór Gdański
VrfL9OzNMzxVzNaR+VzFg0+yz6ZPmAsrXUTuju9RbcAMdnGD57xAGdUWur9Pk2fJBdWGOHrQilo8YRNL2P8SYAAQt0rkmxW7ngAAAABJRU5ErkJggg==  tel. 48 55 247 36 71,
 fax 48 55 247 36 70