Powiat Nowodworski

Treść Strony

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

Program skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • otrzymywały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami:
    - rak piersi wśród członków rodziny,
    - mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi ok. 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowań wzrasta po 50 roku życia. Rekomendowane jest wykonywanie mammografii co 2 lata u kobiet wieku 50-69 lat z grupy niskiego ryzyka, co roku u kobiet z grupy wysokiego ryzyka.

  • Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju.
  • Mammobus pojazd wraz z wyposażeniem. Zawiera w sobie: gabinet badań mammograficznych, recepcję, przebieralnie, poczekalnię dla kobiet. W poczekalni znajdują się materiały informacyjne i edukacyjne. W mammobusie pracuje technik elektroradiologii wykonujący mammografie oraz osoba rejestrująca na badania.

« wstecz

[obiekt mapy] Mapa dojazdowa

Stopka Kontakt

Starostwo Powiatowe
w Nowym Dworze Gdańskim

QJX2DEmFsU9npbv+9vWPaZ5xuWizOHTxXeVs1RVlg0Io5rDAXM+dUUej1hXXVYMmCO9SPAABwcQ53vBZAzAAAAAElFTkSuQmCC  ul. gen. Władysława Sikorskiego 23,
 82-100 Nowy Dwór Gdański
VrfL9OzNMzxVzNaR+VzFg0+yz6ZPmAsrXUTuju9RbcAMdnGD57xAGdUWur9Pk2fJBdWGOHrQilo8YRNL2P8SYAAQt0rkmxW7ngAAAABJRU5ErkJggg==  tel. 48 55 247 36 71,
 fax 48 55 247 36 70